Medikal Gaz Tesisatı

Medikal Gaz Tesisatı

Medikal gazların belirli bir kaynaktan ihtiyaç olunan yere taşınması ve kullanılması için tesis etilen sistemlere medikal gaz sistemleri yahut medikal gaz tesisatı adı verilir.

Medikal gaz sistemleri en yaygın kullanım alanları hastane ve ilgili sağlık yapılarıdır, dolayısıyla insan hayatının ve sağlığının söz konusu olduğu sistemlerdir. İnsan hayatı ve sağlığını direkt olarak ilgilendiren bir konu olduğu için, medikal gaz tesisatı projelendirmesi alanında yetkin mühendislerce standartlara bağlı kalınarak yapılmalıdır. Yine kullanılan malzemeler de üst düzey, sertifikalı ve kaliteli ürünler olmalıdır. Dolayısıyla medikal gaz tesisatları, tasarımından devreye alınmasına kadar üzerinde önemle durulması gereken en önemli sistemlerden biridir.Medikal gaz tesisatlarında genel itibariyle azot, oksijen ve karbondioksit kullanılmaktadır. Medikal gaz sistemlerinin kullanıldığı bölümler başlıca olarak; cerrahi operasyon bölümleri, yoğun bakım hasta bölümleri, ameliyathaneler, doğumhaneler gibi son derece kritik bölümlerdir.

Pipecons Mühendislik Anonim Şirketi, tasarımını, dizaynını ve projelendirmesi yaptığı medikal gaz sistemleri için malzeme tedariğini de yine kendi bünyesinde gerçekleştirmekte, yanı şekilde montajını da kendi tecrübeli ekibiyle tamamlamaktadır.