Yağmur Suyu Sistemleri

Yağmur Suyu Sistemleri

Yağmur suyu sistemleri ve tesisatı, yağmur sonucu oluşan yağmur sularının toplanmasını ve zararsız bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlayan sistemlerin genel adıdır.

Pis su tesisatları ve diğer başka tesisatlar gibi, yağmur suyu tesisatlarının da ana ana amacı, istenmeyen suları yapıdan uzaklaştırmak ve güvenli yollarla bu suların tahliyesini sağlamaktır. Yağmur suyu sistemlerinin olmadığı binalarda, haşere ve çeşitli zararlı maddelerin de içerisinde bulunduğu yağmur suları, yapı içerisinde kalacak ve istenmeyen durumlara sebebiyet vereceklerdir. Dolayısıyla yağmur suyu toplama tesisat sistemlerinin tesisi, gerekli konforun sağlanabilmesi ve hatta insan sağlığı için çoğu durumda elzemdir.

Yağmur suyu toplama tesisatı dizayn edilirken, illere göre yağış miktarları tablosu baz alınır ve çatı yüzey alanı da hesapta girdi veri olarak kullanılarak tasarım yapılır.


Yağmur suyu sistemleri bazı uygulamalarda pis su tesisatı bağlansa da bu yanlış bir uygulama olarak kabul edilmektedir ve pis su tesisatına bağlanmamalıdır.

Pipecons Mühendislik Anonim Şirketi, tarafından tasarımı, projelendirmesi ve kurulumu gerçekleştirilen yağmur suyu toplama sistemleri, yine Pipecons Mühendislik Anonim Şirketi tecrübeli saha personeli tarafından monte edilmekte ve devreyealınmaktadır.